160 éve, 1854. április 24-én kötött házasságot a már hat éve uralkodó, de még mindig csak huszonhárom éves fess Ferenc József a legendásan szép, bajor Wittelsbach Erzsébettel, vagyis a minden nagymama és a magyarok által különösen kedvelt Sisivel. Bemutatást nem igényel a királyné, hiszen mindenki látta már a minden karácsonykor levetített gigaemlékművel felérő életrajzi filmet, az 1955-ös Sissit az elbűvölő és tragikus sorsú Rommy Schneiderrel a főszerepben.
De érdemes kitérni Sisi magyarországi kultuszára, amelyet Gerő András elég jól összefoglal a 19-20. századi magyarországi kultuszokról és szimbolikus politikáról szóló Képzelt történelem című kötetében. Sisit csak úgy emlegették egykor és ma is, hogy "a magyarok királynéja", mivel Bécs helyett sokkal szívesebben tartózkodott hazánkban. Sokszor idézik Sisi azon kapcsoskönyvbejegyzés-őszinteségű felsóhajtását, miszerint Magyarországon - esetében ez leginkább Gödöllőt jelentette - "igazán szabadnak érezheti magát". Emiatt a köztudat úgy tartja számon, hogy Sisi roppantul szerette a magyarokat.
Fájdalom, Sisi életében leginkább csak egy magyart szeretett, Andrássy Gyula grófot - a mai napig tartja magát a pletyka, hogy a "szép akasztott" Andrássy valójában az 1868-ban született Mária Valéria igazi apja, nem a császár -, egyébként Sisi nem tulajdonított megkülönböztetett figyelmet a szeretetet és a futballsikereket mindennél jobban óhajtó népünknek.Magyarországot - vagyis leginkább Gödöllőt - sem önmagáért szerette, hanem mert itt távol lehetett férjétől, Ferenc Józseftől és különösen az életét megkeserítő anyósától, Zsófia főhercegnőtől. Zsófia főhercegnő ugyanis úgy terrorizálta Sisit, mint Magdi anyus Nádor Kingát a Barátok köztben.
Ferenc Józseftől pedig hamar elhidegült Sisi, mivel az uralkodó sokkal jobban érezte magát egyenruhában a dolgozószobában, mint alsónadrágban a hálószobában.
Házasságuk legendásan boldogtalan volt, tudjuk meg Brigitte Hamann Erzsébet-monográfiájából, ezért menekült Sisi Gödöllőre, ahol magányában mindenféle hobbikat űzött: agarászott, írogatott, költőnő akart lenni, később műlovarnő, de lehet, hogy fordítva. Ámultak a nemesek és a pórok egyaránt, amikor Sisi feszes rucijában kilovagolt.
Kényszeresen meg akarta őrizni szép alakját, ezért bulimiás lett. A sok hányás azonban szétmarta a szép királyné fogsorát, emiatt nem is mosolygott társaságban.
A magánéleti mélypontjára akkor jutott Sisi, amikor fia, Rudolf trónörökös 1889-ben öngyilkos lett. Tulajdonképpen már megváltás volt a királynénak a halál, amikor egy eszeveszett merénylő 1898-ban leszúrta Genfben.
Szokás szerint ekkor is távol volt férjétől.
Akar többet tudni? Kövesse a Page Not Found történelmi stúdióblogot!